Valymo paslaugos pramonei, verslui, institucijoms

Naudingi patarimai

Apie valymą, valymo paslaugas

Reikalavimai valymo paslaugoms maisto pramoneje

Reikalavimai valymo paslaugoms maisto pramonėje

Priklausomai nuo patalpų tipo, reikalingos ir tokios valymo paslaugos, kurios leis patalpas tinkamai paruošti eksploatacijai. Specifinė sritis, kurios patalpoms reikalingos išskirtinės valymo paslaugos – maisto pramonė. 

Valymo paslaugos maisto pramonės objektuose reikalauja laikytis griežtų taisyklių ir procedūrų, turėti sertifikatus, įrodančius, kad įmonė yra gali teikti valymo paslaugas tokio tipo objektams. Todėl kiekvienas verslininkas, ieškodamas tinkamiausios valymo įmonės, turi atkreipti dėmesį į tai, ar įmonė gali atlikti valymo darbus maisto pramonės objektuose. 

Maisto pramonės įmonės privalo taikyti individualią rizikos veiksnių analizės ir svarbių valdymo taškų (RVASVT) sistemą arba savanoriškai naudotis geros higienos praktikos (GHP) taisyklėmis (Lietuvos higienos normos HN 15:2005 „Maisto higiena“ 3 punktas). GHP taisyklės yra skirtos smulkioms ir vidutinėms maisto tvarkymo įmonėms. Jos padeda įvertinti, analizuoti vykdomos veiklos bendruosius, esminius maisto saugos reikalavimus, užtikrinančius gaminamų maisto produktų rizikos įvertinimą, saugos reikalavimų įgyvendinimą.

Geros higienos praktika (GHP) nurodo bendrąsias higienos priemones, kurios turi būti taikomos įmonėje ir kurios yra būtina kitų kokybės sistemų, tarp jų ir RVASVT, sąlyga. Vienas iš aspektų, į kuriuos nukreipti bendrieji GHP reikalavimai, yra valymo ir dezinfekcijos procedūros.

Valymo paslaugos maisto pramonei teikiamos, įvertinus reikalingų paslaugų planą. Kai jis suderinamas, tik tada imamasi valymo darbų, kurie atliekami sistemingai.

Būtinas valymo darbų planas.

Pirmiausia sudaromas valymo ir dezinfekavimo darbų planas, kuriame nurodomi valymo būdai, dažnumas, priemonės. 

Kaip dažnai būtina atlikti patalpų valymą ir (ar) dezinfekavimą pagal rekomendacijas, nusprendžia įmonė. Pavyzdžiui, tualeto patalpos turi būti valomos kasdien. O sandėlio, kuriame laikomi supakuoti maisto produktai,  grindys gali būti valomos kelis kartus per savaitę  (atsižvelgiant į judėjimą ir dulkėtumą sandėlyje). Atliekami patalpų valymo ir  dezinfekavimo darbai žymimi valymo ir dezinfekavimo žurnaluose.

Naudoti tik sertifikuotas priemones.

Valymo ir dezinfekavimo darbams naudojamos priemonės turi būti pritaikytos naudojimui maisto pramonės patalpose, turėti sertifikatus, dezinfekcinės medžiagos registracija turi būti patvirtinta biocido autorizacijos liudijimu. 

Biocidų produktų duomenų bazėje (www.biocidai.nvsc.lt) galima patikrinti, ar produktas turi galiojantį autorizacijos liudijimą, kokios jo sudėtinės dalys. Naudojamos valymo cheminės priemonės turi turėti saugos duomenų lapus ir naudojimo aprašymus, kuriais vadovaujamasi, atliekant valymo darbus. Valymui skirtos cheminės priemonės (valikliai) turi būti laikomos atskiroje rakinamoje spintoje ar patalpoje.

Svarbu, kad valymo inventorius būtų tinkamai ženklinamas. Valymo inventorius (kibirai, šluotos, šluostės ir kt.) turi būti paženklinti atskirų patalpų ženklinimo simboliais. Pavyzdžiui, tualetų valymo įrankiai paženklinti raudona spalva, koridorių – mėlyna ir t.t. Tualeto patalpų valymo inventorius turi būti laikomas atskirai nuo kitų patalpų valymo inventoriaus (pavyzdžiui, koridoriaus, sandėlio ar kt.). Inventorius laikomas tam skirtoje vietoje švarus ir sausas. Pašluostės kasdien turi būti plaunamos ir dezinfekuojamos. Patalpose privaloma atlikti ir graužikų bei vabzdžių naikinimą. Šiuos darbus gali atlikti tik specialią licenciją turinčios įmonės.

Atliekami valymo bei priežiūros darbai registruojami Valymo ir dezinfekavimo žurnale. Valymo paslaugų kokybei išlaikyti ir gerinti naudingas ir reguliarus auditas. (rekomenduojamas atlikimo periodiškumas – 1 kartą per mėnesį). Audito radinius ir prevencinius koregavimo veiksmus padeda dokumentuoti ir atsekti valymo darbų patikros forma. Ją sudaro valymo objektai (grindys, grindjuostės, durys, durų rankenos ir kt.), jų valymo dažnumas (kartą per dieną, kartą per savaitę ir kt.), skiltis objektų būklei apibūdinti (tenkina, netenkina) ir pastabų skiltis, kurioje numatomi koregavimo veiksmai bei rekomendacijos.

Kokie reikalavimai valymui specialios paskirties objektuose?

Reikalavimai valymo paslaugoms specialios paskirties objektuose

Kompetentingos ir ilgai dirbančios valymo įmonės dažniausiai teikia patalpų priežiūros paslaugas ne tik biuruose ar pastatuose po statybų, tačiau ir specifiniuose objektuose, kuriems reikalingas papildomas dėmesys, tinkamos valymo priemonės, specifinė įranga ir žinios, kaip tinkamai valyti.

Reikalavimai valymo paslaugoms specialios paskirties objektuose priklauso nuo individualaus objekto.

Nepriklausomai nuo to, kokio tai tipo specialios paskirties objektas, daugiausia dėmesio skiriama galimų rizikų numatymui ir būdų, kurie galėtų padėti tų rizikų išvengti, paieškai. Tokioms patalpoms valyti reikalinga ne vienerius metus dirbanti valymo kompanija, kuri ne tik turi reikalingą patirtį, tačiau ir nuolat apmoko darbuotojus, siunčia į seminarus, kurių metu gilinamos žinios.

Specialios paskirties objektų valymo darbams  būtini:

  • specialūs darbo drabužiai, įskaitant galvos apdangalus (negalima dėvėti papuošalų);
  • sandėliuose, pramonės objektuose – specialūs darbiniai batai;
  • šviesą atspindinčios liemenės;
  • apsauginiai akiniai, šalmai su prilaikančiu dirželiu ir kitos asmeninės apsaugos priemonės.

Priklausomai nuo aplinkos, būtinas ir saugaus elgesio taisyklių laikymasis:

  • Aukštuminiams ir kitiems specifiniams darbams – apmokyti komandos nariai: aukštalipiai, alpinistai, mobilių platformų operatoriai, traktoriaus vairuotojai ir kt.
  • Darbui veikiančių elektros įrenginių zonose valymo specialistas turi turėti elektrosaugos kategoriją.
  • Specifinis reikalavimas yra leidimas dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija. Valomi objektai gali būti skirtingos reikšmės, tad daugeliui užsakovų konfidencialumo užtikrinimas – labai svarbus.

Jeigu Jus domina detalesnė informacija apie konkretaus objekto valymo darbus, susisiekite su valymo įmone, kuri ne tik nurodys priežiūros terminus, kainas, tačiau ir atsakys į papildomus klausimus.

Valymas po statybos darbu

Valymo paslaugos po statybų darbų. Ką reikia žinoti?

Taupydami savo laiką, verslai valymo darbams po statybų renkasi specialistus, kurie greitai ir kokybiškai paruošia patalpas naudojimui. Tinkamas pastato pateikimas rinkai – labai svarbus, o estetinis paruošimas daugeliui yra vienas iš prioritetų. Taupantys laiką renkasi įmones, kurios pasirūpina visais valymo darbais – atlieka pastato paruošimo eksploatacijai darbus nuo sunkiai pasiekiamų vietų iki bendrų patalpų išvalymo.

Postatybinis darbų valymas: terminai ir pobūdis

Postatybinis darbų valymas pradedamas nuo poreikių vertinimo, kuris kiekvienu atveju yra skirtingas, priklauso nuo kliento. Dėmesio skiriama ir terminų suderinimui, darbų pradžios ir pabaigos aptarimui.

Kuo greičiau suderinamos smulkmenos, tuo efektyviau atliekami darbai. Įmonės teikia ir skubius valymo darbus, tad taupantiems laiką tai yra naudinga, nors dažniausiai ir papildomai apmokestinama paslauga.

Norint sutvarkyti patalpas po statybų, reikalingi ne tik geri valymo darbų specialistai, tačiau ir įranga, kuri greitina ir padeda darbus atlikti paprasčiau. Dažniausiai užsakomos valymo paslaugos yra statybinių aikštelių tvarkymas, šiukšlių išvežimas, visų tipų grindų dangos valymas nuo įvairios kilmės teršalų, langų, durų valymas, apsauginių plėvelių pašalinimas, įvairių paviršių, konstrukcijų aukštuminis valymas, komunikacinių koridorių valymas, fasadų plovimas ir kiti darbai, kurie būtini prieš eksploatuojant objektą.

Tinkamos įmonės pasirinkimas

Ne visos valymo paslaugas teikiančios įmonės geba paruošti eksploatacijai pastatus po statybų, nes specifinių objektų valymui reikalinga ne tik konkreti įranga, tačiau ir apmokyta komanda, kurios darbuotojai kompetentingi speifinių darbų atlikimui.

Ieškodami tinkamiausios įmonės darbų atlikimui, pirmiausia turėtumėte įvertinti objektų mastą, nes ne visos valymo kompanijos gali aptarnauti didelius pastatus. Kiekviena komanda įvertina savo žmogiškuosius išteklius ir gali gana tiksliai atsakyti, ar konkretus objektas bus paruoštas per nurodytą laiką. Pastebėtina, kad kai kuriems klientams svarbūs kiti projektai, su kuriais dirba įmonė. Tai suteikia daugiau pasitikėjimo, skatina pagal atliktus darbus paprasčiau klasifikuoti įmones. Svarbus kriterijus, renkantis įmonę, yra ir įmonės amžius, kuris rodo, kaip verslas vystosi. Vertinamos ir paslaugų kainos, kurios priklauso nuo daugelio veiksnių, dažnu atveju jos būna aiškios tik aptarus būsimo užsakymo detales su atsakingu asmeniu. Ruošiantis valyti kai kuriuos objektus, gali būti reikalingi specialūs pažymėjimai, suteikiantys galimybę darbuotojams dirbti konkrečiomis sąlygomis. Ne visos įmonės juos turi, tad tai siaurina paieškas.

Nuo ko priklauso paslaugų kainos?

Postatybinio valymo kainas gali lemti skirtingi veiksniai, todėl kainos apskaičiavimui būtina įvertinti kiekvieno objekto situaciją individualiai. 

  • Valymo darbų kaina priklauso nuo patalpų dydžio.
  • Vertinami terminai, per kuriuos turi būti atliekami valymo darbai. 
  • Objekto specifikacija. 

Vienokios kainos taikomos, kai reikalingas vienkartinis paslaugų užsakymas, ir kitokios, kai reikalingas periodinis paslaugų teikimas ne tik po statybų, tačiau ir kasdieniniam švaros palaikymui.

Specifiniai valymo darbai po statybų

Valymo darbai po statybų reikalauja kruopštumo, nes dažniausiai paliktos statybinių medžiagų dėmės  gali būti nuvalomos, tik naudojant specialias priemones. Nešvarumų šalinimo metu vengiama valiklių, sukurtų druskos rūgšties pagrindu, nes jie gali sugadinti paviršius. Tokių objektų ir daiktų valymui dažniausiai naudojami valikliai su fosforo rūgštimi, kurie neturi neigiamo poveikio paviršiui. 

Specifiniams valymo darbams būtinas smulkmenų išmanymas, tad profesionalai, kurie tobulėja, siekia, mokosi – visada geriausias pasirinkimas.

Valymo paslaugų įmonės pasirinkimas

Kaip pasirinkti valymo paslaugų įmonę?

Jūsų verslui reikalingos kokybiškos valymo paslaugos, kurias profesionaliai atliktų savo darbą išmanantys specialistai? Išsirinkite tokią komandą, kuri gali išvalyti patalpas ne vieną kartą, tačiau tapti partneriu, kuris pasirūpins nuolatine jūsų verslo aplinkos švara.

Renkantis valymo paslaugų įmonę, svarbu, kas turi būti valoma. Jeigu biurams arba gydymo įstaigoms dažniausiai reikalingas kasdienis valymas, tai objektams po statybų – vienkartinis. 

Renkantis valymo paslaugų įmonę, svarbu įvertinti jos patirtį, teikiamų paslaugų kokybę, atkreipti dėmesį į įmonės veiklos specializaciją ir komunikaciją. 

PATIRTIS

Valymo įmonės patirtis dažnai įvardijama kaip svarbiausias aspektas, renkantis valytojus. 2 m. dirbanti įmonė nėra blogesnė nei ta, kuri turi rinkoje dirba 15 m., tačiau įmonės patirtis gali būti svarbi, ieškant ypač profesionalių, patyrusių specialistų. Ne vienerius metus sėkmingai veikianti valymo paslaugų kompanija yra įrodžiusi, kad moka dirbti našiai, reaguoti į pasikeitusias situacijas, tai patvirtina, kad jos paslaugos patikimos.

PASLAUGŲ KOKYBĖS ĮRODYMAI

Kitas svarbus vertinimo aspektas yra sertifikatai, įrodantys, kad konkreti įmonė gali teikti paslaugas. Požiūris į valymo paslaugas kinta – jeigu anksčiau atrodė, kad tai jokių specifinių įgūdžių nereikalaujantis darbas, kurį gali atlikti kiekvienas, dabar jau suprantama, kad valymo darbai reikalauja žinių ir profesionalumo, kurie tobulinami mokymuose, seminaruose.

Tinkamas paslaugų vertinimo rodiklis yra aplinkos apsaugos, darbuotojų saugos, sveikatos standartų tarptautiniai sertifikatai. Jie rodo, kad įmonė yra socialiai atsakinga, rūpinasi ekologija, savo darbuotojais ir klientais. Priemonės ir standartai nuolat kinta, tad nuolatinis investavimas į darbuotojų žinias ir kompetencijas labai svarbus.

ĮMONĖS VEIKLOS SPECIALIZACIJA

Valymo paslaugų įmonės yra klasifikuojamos ir pagal veiklos specifiką, pagal tai, kokio tipo verslus jos geba aptarnauti (tai susiję ne tik su tinkama įranga, tačiau ir žiniomis, apmokyta komanda). 

Verslui, kuris užsiima maisto gamyba, reikalinga ir konkreti valymo įmonė, kuri gebės rūpintis maisto gamybai naudojamomis patalpomis (joms reikalinga papildoma dezinfekcija, specifinės valymo priemonės). Visiškai kitokia įranga reikalinga, kai valomos patalpos po statybų. Darbams atlikti būtina ir komanda, kuri išmano svarbiausius saugumo reikalavimus. Ypač daug dėmesio reikalauja medicinos įstaigų patalpų valymas.

KOMUNIKACIJA

Kad ir kokių specialistų ieškoma, daug dėmesio svarbu skirti komunikacijai tarp paslaugas užsakančių verslų ir paslaugas teikiančių įmonių. Tikėtina, kad verslininkai, kuriems niekada neteko susidurti su valymo įmonėmis, nežinos, kokius aspektus reikia įvertinti, kad galėtų rasti geriausiai jų verslo poreikius atitinkančią valymo įmonę. Būtent valymo įmonės užduotis yra pateikti reikiamus klausimus potencialiems klientams, išsiaiškinti jų lūkesčius, rasti atsakymus ir į tuos klausimus, apie kuriuos verslininkai net nepagalvojo. 

Gera valymo paslaugų įmonė taupo savo klientų laiką ir rūpinasi, kad aplinka, kurioje atliekami tiek kasdieniniai, tiek reti darbai, būtų saugi ir tinkama. Rinkitės profesionalus, kurių darbas yra patikrintas laiko.

Kaip sužinoti valymo paslaugų kainą?

Valymo paslaugos biure. Nuo ko priklauso kaina?

Valymo paslaugos biure leidžia darbuotojams gerai jaustis, džiaugtis estetiškai patrauklia aplinka. Taip pat jos svarbios ir saugumui, kuris būtinas kiekvienoje darbo vietoje. Ant žemės išpilta arbata, numestos sąvaržėlės, netvarkingi baldai gali mažinti darbo aplinkos saugumą, tad komanda, kuri atsakinga už biuro tvarkos ir švaros priežiūrą – būtina.

Tiems, kurie iki šiol niekada nesinaudojo biurų priežiūros paslaugomis, gali kilti klausimas dėl kainų. Neretai laikomasi nuostatos, kad tokios paslaugos brangios ir prieinamos tik dideliems biurams. Tačiau tokia nuomonė nepagrįsta. Valymo paslaugas užsakyti gali net ir maži biurai, kuriuose dirba keletas žmonių. Valymo darbų kaina priklauso nuo kelių esminių faktorių.

Veiksniai įtakojantys valymo paslaugų kainą.

Pirmiausia vertinama, kokiu periodiškumu biurai turėtų būti valomi. Didesniuose biuruose, kuriuose dirba daugiau darbuotojų ir kuriuose lankosi klientai, reikalingas dažnesnis valymas, pavyzdžiui, kartą per dieną. Jeigu biure dirba maža komanda ir biure nebūna lankytojų, gali užtekti valymo ir kas kelias dienas. Tai priklauso nuo paslaugos užsakytojo poreikių.

Nustatant darbų kainą, taip pat vertinama, kokiu metu paslaugos reikalingos. Vieni klientai pageidauja, kad biurai būtų valomi prieš darbo valandas, o kitiems netrukdo, jeigu valytojas atlieka savo darbą biuro darbo valandomis. Pasirinkimas priklauso nuo to, kokios paslaugos teikiamos, kiek žmonių biure dirba ir koks yra paties biuro dydis.

Kitas kainos vertinimo aspektas – kaip dažnai paslaugos reikalingos. Galima rinktis budinčius valytojus, kurie atlieka darbus, kai tik prireikia valymo paslaugų, arba tokius, kurie ateina sutartu metu ir pagal susitarimą paruošia biurą darbui. Galima užsakyti ir periodines valytojų paslaugas. Jos dažniausiai reikalingos, kai atliekamas baldų valymas, indų surinkimo/plovimo paslaugos (dažniausiai po banketų), langų valymo darbai, grindų dangos atnaujinimas ir t.t.

Biuro dydis yra dar vienas veiksnys, lemiantis valymo paslaugų kainas. Įprastai nuo biuro dydžio priklauso ir reikalingas valymo komandos narių skaičius, taip pat ir tai, kokia įranga bus naudojama (gali tekti plauti mašinomis). 

Patalpų valymo kaina priklauso ir nuo kitų detalių, kurios konsultacijos su paslaugų tiekėjų metu aptariamos išsamiau. Pavyzdžiui, gana dažnai biuruose prioritetinis valymas skiriamas grindims, nes tai labiausiai besidėvinti vieta. Vertinama, kokias dangas reikia valyti (kilimai, plytelės, parketas ir t.t.) ir kokia įranga tam gali būti reikalinga.

Vertinant biuro valymo darbų kainą, taip pat vertinami ir paviršiai, kurie turės būti prižiūrimi. Tai priklauso nuo biuro – kartais užtenka tik dulkių nuvalymo nuo stalų ir kompiuterių, o kartais reikalinga specifinė priežiūra, kai, pavyzdžiui, turi būti valomi mediniai baldai su raižiniais.

Valymo paslaugų kainos kinta ir tada, kai reikalingi ne tik biuro, bet ir jo aplinkos priežiūros darbai. Tai gali būti šiukšlių surinkimas bei išvežimas, šiukšliadėžių tvarkymas, gėlynų persodinimo darbai ir priežiūra, vejos sėjimas, tręšimas, laistymas ir pjovimas, žiemą – sniego kasimas, šlavimas ir kiti aplinkos darbai, kuriantys reprezentatyvią biuro aplinką.

 Norėdami tiksliau įvertinti savo galimybes, susisiekite su valymo paslaugas siūlančia kompanija.